TJA

Carla’s Sandwich

Včeraj je bil mednarodni dan otroških knjig – International Children’s Book Day. V ta namen sem izbrala eno (otroško) zgodbo, ki se ujema z našo aktualno temo.

• Pojdi na: https://youtu.be/M-aceEquCtY
  • Za lažje spremljanje vključi podnapise.
  • Ob prvem poslušanju bodi pozoren/a na hrano, ki je omenjena v zgodbi, torej kaj vse dajo otroci v svoje sendviče.
  • Ob drugem poslušanju poskusi ugotoviti, kaj je nauk zgodbe.
  • Razmisli in opiši kakšen bi bil tvoj unkaten sendvič?
  • Spodaj so tri vprašanja na katera odgovori. Svoje odgovore pošlji po e-mailu.
  1. What do children put in their sandwiches? Name some of the ingredients.
  2. What’s the moral of the story?
  3. Describe your unique sandwich.

NARAVOSLOVJE

Človeško oko (učbenik str. 52)

• Prejšnjo uro smo spoznali, da leče lomijo žarke. Ene jih zbirajo, druge razpršijo. Prav tako smo ugotovili, da lahko z lečo preslikamo sliko predmetov. Lečo imamo tudi v očesu, kjer ima podobno funkcijo.

• V zvezek napiši naslov Človeško oko in prepiši ter preriši spodnjo razlago.

V očesu sesalcev se nahaja zbiralna leča, ki preslika sliko okolice na mrežnico. Slika mora vedno nastati v gorišču, zato se goriščna razdalja leče neprestano spreminja (spreminja se njena ukrivljenost). To ji omogočajo mišice, s katerimi je pritrjena.

Na mrežnici očesa nastaja realna, pomanjšana in obrnjena slika.

Na mrežnici so vidne čutnice. Paličice zaznavajo črno-belo svetlobo, čepki pa tri osnovne barve svetlobe – rdečo, modro in zeleno.

Včasih je zgradba očesnega zrkla nepopolna, kar povzroča okvare vida.

Kratkovidna oseba vidi dobro bližnje predmete. Pri gledanju na daleč, pa slika nastane pred mrežnico, ker je zrklo predolgo. Napako odpravljamo z razpršilno lečo.

Daljnovidna oseba vidi dobro oddaljene predmete, bližnje pa nejasno. Slika nastaja za mrežnico, ker je zrklo prekratko. Okvaro odpravljamo z zbiralno lečo.

Naloga: v družini ali pa znance vprašaj, katero dioptrijo imajo. Predznak + pomeni zbiralno lečo in daljnovidnost, predznak – pa pomeni kratkovidnost in razpršilno lečo. Katerih okvar misliš, da je več? Kaj pomeni starostna daljnovidnost?

• V e- učbeniku NAR7 si preberi poglavje o Svetlobi ter reši naloge, in sicer: Odboj in lom svetlobe (str. 84 – 90).

Navodila za izdelavo predstavitve

Danes boste ponovili računanje obsega in ploščine pravokotnika.

Podrobnejša navodila so na listu v prilogi. >>> o_p_pravokotnika

Imate pa še eno nalogo:

Izmislite si dve čim bolj zanimivi nalogi, ki sta povezani z obsegom in ploščino pravokotnika ali kvadrata. Natipkajte ju in mi ju pošljite.

PS. Upam, da ste odkrili napako pri drugem rešenem primeru na listu za obseg in ploščino kvadrata. Če je niste, jo poiščite in popravite.

TJA

Utrjevanje:

• Reši naloge v delovnem zvezku: DZ 42/1-5
  • Nato preveri rešitve:

DKE

Utrjujemo znanje o človekovih pravicah.

Gradivo dobite po elektronski pošti.

Danes boste ponovili računanje obsega in ploščine pravokotnika.

Podrobnejša navodila so na listu v prilogi. >>> o_p_pravokotnika

Imate pa še eno nalogo:

SLJ

Tema: Kako se učimo iz besedil v učbeniku

V DZ na str. 50 – 51 reši 12., 13., 14. in 15. nalogo.

Pri 15. nalogi moraš s pomočjo tabele (ankete) odgovoriti na tri vprašanja. Za vsako posamezno vprašanje napiši, kateri odgovor prevladuje. Zapiši še svoje ugotovitve: kakšen učenec/bralec si.

TEHNIKA IN TEHNOLOGIJA 7.b

Oglejte si videoposnetek : https://youtu.be/0MeqIsQEsMo

Izdelajte vrtavko iz legokock (kdor jih ima) ali iz česa podobnega.

Na mail lucija.korosec@guest.arnes.si  odgovorite:

1. Kako dolgo se je vaša vrtavka vrtela?
  2. Kaj vse vpliva na to, kako dolgo se vrtavka vrti?
  3. Zakaj potrebujemo velik in mali zobnik, da zavrtimo vrtavko čim hitreje?

ŠSP

Glede na to, da bo jutri lep dan, vam predlagam, da se v okvirju ŠSP IN ŠZZ odpravite na izlet v bližnji gozd. Svoj sprehod po gozdu si lahko popestrite na različne načine . Ideja je vaša. Če vam pa zmanjkuje idej, si  oglejte spodnji filmček o tem, kako si je sprehod popestril eden od učiteljev športa z druge šole. Primerno se obujte, in na sprehod se odpravite sami ali z člani družine. Pa veliko užitkov na svežem zraku.

Vaš učitelj Dragan