SLOVENŠČINA   2 uri

Učenec bere, posluša in doživlja književno besedilo. Pri književni osebi opazuje več značajskih lastnosti. Prepoznava motive za ravnanje književnih oseb. Poustvarja po poslušanem / prebranem umetnostnem besedilu.

1. Lindgren: Ronja, razbojniška hči
  2. Razmisli, kdaj si bil-a nazadnje v gozdu? Kaj si tam doživel-a? Si se v gozdu kdaj izgubil-a?
  1. Švedska mladinska pisateljica Astrid Lindgren (saj jo poznaš – napisala je Piko Nogavičko) je napisala pustolovsko zgodbo o Ronji, ki je bila hči razbojniškega poglavarja Matissa. Deklica odrašča v divjih gozdovih. Tam spozna dečka Birka, ki postane njen najboljši prijatelj. Tudi Birkov oče je razbojniški poglavar, ki pa je Matissev sovražnik.
  1. Preberi odlomek zgodbe v berilu ali pa jo poslušaj na interaktivnem gradivu za slovenščino pod poglavjem PROZA.
  1. V zvezek za SLJ napiši:

Astrid Lindgren: Razbojniška hči

To je pustolovska zgodba – napeto pripoved o nevsakdanjih, nenavadnih dogodivščinah književnih oseb.

1. Izberi si eno izmed naslednjih nalog in jo opravi v zvezek:
  • Odgovori: Bi Ronjo opisal-a kot pogumno ali strahopetno deklico? Zakaj? Sta si v čem podobna z Ronjo?
  • Nariši zemljevid Matissovega gozda – izhajaj iz tega, kar je zapisano v odlomku.
  • Izmisli si kratek pogovor med skrbnim staršem (mamo/ očetom), ki daje napotke otroku, ker se ta odpravlja v gozd.
  • Nariši Ronjo in njenega očeta Matissa tako, kot si ju predstavljaš.
  1. Zapisano/ narisano nalogo mi pošlji, da jo pregledam. Se že veselim vaših zanimivih idej!

SLOVENŠČINA (dve uri)

Primož Suhodolčan: Ti kanta požrešna!

Učenec:

• bere, posluša in doživlja književno besedilo.
  • Poustvarja po poslušanem / prebranem umetnostnem besedilu.
  1. Naš slovenski pisatelj Primož Suhodolčan je eden izmed najbolj priljubljenih in branih mladinskih pisateljev. V njegovih delih je veliko humorja.

Najbrž si že prebral-a kakšno njegovo delo ali pa si vsaj slišal-a zanj, na primer:

• Košarkar naj bo
  • Peter Nos
  • Živalske novice
  • zbirka Pozor! Pravljice!
  1. Ena izmed pravljic v zbirki Pozor! Pravljice! je tudi Ti kanta požrešna!
  1. Poišči jo v berilu ali pa jo poslušaj na interaktivnem gradivu za slovenščino na strani 2-6.
  1. Izvedel/izvedela si, da je bila požrešna kanta ves čas lačna in kaj se je zgodilo, ko se je vendarle najedla. A kanta se iz svoje izkušnje ni ničesar naučila.
  1. Izberi si eno izmed naslednjih nalog in jo napiši v zvezek ali na računalnik:
  • Sestavi jedilnik , ki bo lačno kanto naposled nasitil.
  • Nariši požrešno kanto v treh stanjih: ko je lačna, ko se prehranjuje, ko je sita.
  • Izberi si eno stvar (npr. vrečko, daljinski TV upravljalnik, pralni stroj …), ki nenadoma oživi. Napiši pravljico.
  • Nariši strip, v katerem bodo nastopali zabojniki za odpadke na ekološkem otoku. V oblačke zapiši njihove zanimive komentarje, ko ljudje vanje mečejo ustrezne oz. neustrezne odpadke.
  1. Zapisano nalogo mi pošlji, da jo pregledam. Se že veselim vaših zanimivih idej!

Utrjevanje znanja

Učenec utrjuje znanje pisnega deljenja in množenja ter reševanja številskih izrazov.

1. Danes boš utrjeval-a znanje pri MAT.
  2. V sredo ali četrtek sledi preverjanje znanja preko Zooma (po mailu sem ti poslala, na kateri dan prideš na vrsto). Pri preverjanju boš pokazal-a, kako znaš:
  • pisno deliti in množiti,
  • reševati številske izraze,
  • primerjati in pretvarjati merske enote za dolžino, prostornino in maso.
  1. Danes te čakajo naloge na moji matematiki pod zavihkom DN.

Povezava: https://moja-matematika.si/

PRILOGA >>> KLIK

NARAVOSLOVJE IN TEHNIKA

Učenec spozna zunanjo zgradbo kolobarnikov. Z opazovanjem spoznava deževnika.

Nevretenčarji: kolobarniki

1. Včeraj si ugotovil-a, da je skupina nevretenčarjev zelo velika. Spoznal-a si že mehkužce (školjke, sipe, polže, hobotnice, lignje) in ožigalkarje (klobučnjake, vetrnice).
  1. Danes in jutri boš spoznal-a dve novi skupini nevretenčarjev: ČLENONOŽCE in KOLOBARNIKE.
  1. Preberi in zapiši v zvezek za NIT:

KOLOBARNIKI

Takšno ime imajo, ker je njihovo telo razdeljeno na kolobarje.

Sem spadajo  deževniki in pijavke.

deževnik                                           pijavka

1. Ali veš, da:
  • deževniki delajo v tleh rove in s tem rahljajo prst? Prehranjujejo se z odpadlim listjem, ki jih odvlečejo v svoje rove. Neprebavljene snovi izločijo na površje zemlje v obliki glistin, ki gnojijo tla.

glistine (izločki deževnika)

• se pijavke na drugo žival pritrdijo s priseskom in ji pijejo kri? Uporabljajo jih tudi v zdravstvene namene.
  1. RAZISKOVALNA NALOGA:
  • Na vrtu poišči deževnika in si ga natančno oglej. Opazuj, kako se premika. Ima kakšne okončine?
  • Pusti, da leze po papirju. Ali kaj slišiš?
  • Potipaj ga po trebušni strani.
  • Če imaš povečevalno steklo, si ga pobližje oglej.
  • Po opazovanju ga vrni v naravo.

ANGLEŠČINA

Živali

Poslušaj in zraven zapoj, bodi pozoren na izgovorjavo.

• V zvezek zapiši naslov PRACTICE (vaja) in prepiši spodnjo tabelo. Ugotovi za katere živali gre tako, da pomešaš črke.
1 TCA – CAT 6 OHRES –
2 KDO – 7 UEMSO –
3 ISFH – 8 PDAAN –
4 GRFO – 9 GTIRE –
5 GTAO 10 FXO –

Namig: vse živali so iz pesmi What is it.

Rešitve:

1 cat 2 dog 3 fish 4 frog 5 goat 6 horse 7 mouse 8 panda 9 tiger 10 fox

ŠPORT

Učenec razvija svoje motorične spretnosti.

Nadaljuj z vajami žongliranja. Včeraj si dobil-a navodila.

Še enkrat si lahko ogledaš posnetek, če želiš.

ŠPORT

Žongliranje

Učenci:

• urijo spretnost

Navodilo si dobil-a v ponedeljek.

RAČUNALNIŠTVO (NIP)

Danes bomo pri uri računalništva še vedno premikali robota, tokrat na spletni strani Pišek.

Tvoja naloga je, da si izbereš 3 naloge in jih skušaš rešiti. Če imaš težave, pa mi javi.