Pri predmetu tehnika in tehnologija smo se sedmošolci in učiteljica zadnje ure aktivno lotili iskanja rešitev, s katerimi bi zmanjšali količino odpadkov v naših gospodinjstvih. Najprej smo si ogledali nekaj izobraževalnih videogradiv, ki prikazujejo probleme, povezane z veliko količino odpadkov, predvsem plastičnih, v naših rekah in morjih. Nato smo pogledali možne načine reševanja tega problema, ki se že izvajajo v svetu. Naš glavni cilj pa je bil poiskati načine, kako lahko sami pripomoremu k temu, da ustvarimo čim manj odpadkov. Učenci so v skupinah poiskali rešitve, jih zapisali na plakate in predstavili sošolcem. Plakate pa smo razstavili tudi na šolskem hodniku, da lahko tudi ostali učenci, učitelji in obiskovalci najdejo kakšno idejo zase.

Če povzamemo ideje učencev, ki rešujejo problematiko odpadkov:

• kupujemo stvari, ki se dajo uporabit na različne načine – na primer plastično embalažo uporabimo za shranjevanje zamrznjene hrane;
  • kupujemo le tiste stvari, ki jih potrebujemo;
  • kupujemo rabljene stvari – oblačila, smuči, kolesa, učbenike;
  • isto torbo in peresnico uporabljamo več let;
  • igrače, premajhna oblačila in čevlje podarimo ali prodamo;
  • v kemičnih svinčnikih menjujemo minice in kemičnih svinčnikov ne zavržemo v celoti;
  • zvezke, ki ob koncu leta še niso popisani v celoti, uporabljamo še naslednje šolsko leto;
  • za zapiske uporabljamo  star papir;
  • jogurtove lončke uporabljamo za meritve pri peki peciva;
  • pasjih iztrebkov ne pobiramo z vrečko, ampak imamo s seboj lopato in iztrebek vržemo v grmovje;
  • embalažo izdelkov »to go« ne vržemo skozi okno avtomobila;
  • skrbimo za dosledno recikliranje;
  • uporabljamo domača čistila – kis, sodo bikarbono; i
  • izdelke naredimo doma – babica splete nogavice;
  • v trgovino gremo s svojo vrečko iz blaga;
  • plastični pribor zamenjamo z lesenim;
  • uporabljamo kovinske slamice namesto plastičnih;
  • uporabljamo steklenice namesto plastenk;
  • pravilno ločujemo odpadke…

Še nekaj utrinkov iz razreda:

Upajmo, da bodo naše ideje dosegle čim večje število posnemovalcev!